Pohjois-Karjalan Teatteriyhdistys Ry on perustettu 1.1.1996.

Yhdistyksen toimintamuodot:

Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistys:
• ylläpitää Joensuun kaupunginteatteri – Pohjois-Karjalan alueteatteri nimistä ammattiteatteria, joka antaa näytäntöjä toiminta-alueellaan Joensuun kaupungissa ja sen ympäristössä Pohjois-Karjalan maakunnassa sekä sen ympäristössä,
• edistää näyttämötaiteen harrastusta tekemällä yhteistyötä harrastajien kanssa,
• järjestää tilaisuuksia, joilla edistetään kiinnostusta näyttämötaiteeseen sekä
• toimii yhteistyössä muiden taide- ja kulttuurilaitosten kanssa muun muassa järjestämällä erilaisia tilaisuuksia ja harjoittamalla julkaisutoimintaa.

Yhdistyksen jäseninä ovat tällä hetkellä Ilomantsin kunta, Joensuun kaupunki, Kiteen kaupunki, Kontiolahden kunta, Lieksan kaupunki, Liperin kunta, Outokummun kaupunki, Polvijärven kunta sekä Rääkkylän kunta.

Yhdistyksen asioita hoitaa hallitus, johon kuuluu syysvuosikokouksessa valitut puheenjohtaja ja kahdeksan (8) jäsentä, sekä työehtosopimusten mukaiset työntekijäjärjestöjen edustajat.

Yhdistyksen perustamissopimus
Yhdistyksen säännöt

POHJOIS-KARJALAN TEATTERIYHDISTYS R.Y.

Hallituksen kokoonpano 1.1.2016 alkaen sekä sähköpostiosoitteet.

Joensuun Kaupunginteatterin hallitus. Joensuu, 6.9.2016. Kuva: Johanna Kokkola

Puheenjohtaja
Pasi Hartikainen, phhartikainen(at)hotmail.com

Varapuheenjohtaja
Päivi Ikonen, paivi.ikonen(at)jns.fi

Jäsenet
Martti Karvinen, martti.karvinen(at)pp1.inet.fi
Tiina Mustonen, tiinamusto(at)suomi24.fi
Riitta Myller, riitta.myller(at)eduskunta.fi
Leo Leino, leo.leino(at)hotmail.com
Kaisa Saari, kaisa.saari(at)telemail.fi
Markku Sivonen, markku.sivonen(at)pp.inet.fi
Timo Ventola, timo.ventola(at)gmail.com
Anna Ojanne, anna.ojanne(at)jns.fi

Näyttelijäyhdistyksen edustaja
Olli-Kalle Heimo

Joensuun Teatterityöntekijät ry:n edustaja
Reijo Tuononen, reijo.tuononen(at)jns.fi

Ohjaajien ja dramaturgien edustaja
Aino Kivi, aino.kivi(at)jns.fi

Teatterinjohtaja
Iiristiina Varilo, iiristiina.varilo(at)jns.fi

Käyttöpäällikkö
Marko Pölönen, marko.polonen(at)jns.fi

Sihteeri, talous- ja hallintopäällikkö
Leena Kinanen, leena.kinanen(at)jns.fi

Pöytäkirjat

VUOSI 2017
Kevätkokous 15.3.2017
Toimintasuunnitelma vuodelle 2017
Vuosikertomus 2016

VUOSI 2016
Syyskokous 30.11.2016
Kevätkokous 30.3.2016
Toimintasuunnitelma vuodelle 2016
Vuosikertomus 2015
VUOSI 2015
Syyskokous 19.11.2015
Kevätkokous 13.4.2015
Toimintasuunnitelma vuodelle 2015
Vuosikertomus 2014
VUOSI 2014
Syyskokous 25.11.2014
Kevätkokous 8.4.2014
Hallituksen kokous 8 2014
Hallituksen kokous 7_2014
Hallituksen kokous 6_2014
Hallituksen kokous 5_2014
Hallituksen kokous 4_2014
Hallituksen kokous 3_2014
Hallituksen kokous 2_2014
Hallituksen kokous 1_2014
Vuosikertomus 2013